750 500 INTEGRITY - חלונות ירוקים
חלונות עץ

חלונות בפתחים גדולים – למי זה טוב?

הממדים של פתחי הבתים החדשים בישראל השתנו מאוד בשנים האחרונות. כיום, נהוג לבחור בפתחים גדולים הרבה יותר, והם מחליפים את החלונות הקטנים. אלא שחלונות קטנים אלו, בשילוב עם קירות עבים סייעו בעבר לשמור על בידוד מבנה הבית. גם היום, בכפרים ערביים עדיין מעדיפים פתחים קטנים המאפשרים ליצור בידוד טוב לבית.

מלבד השינוי בגודל החלונות, בישראל חל שינוי גם בעובי הקירות. שינוי זה מקורו בשיקולים של עלות ושיקולים טכנולוגיים, ועל כן הקירות היום נבנים בעובי דק יחסית של בין 20 לבין 30 ס"מ. במדינות אחרות, שבהן נבנים קירות בעובי דומה, נעשה שימוש בטכנולוגיות מתקדמות לבידוד הקירות, אך בארץ הקירות עדיין נבנים באמצעות בלוקים ובטון – שיטת בנייה הפוגעת משמעותית ברמה של הבידוד התרמי.

שיטת הבנייה הזו בשילוב עם בחירה בחלונות גדולים (כיאה לצו האופנה) מובילה לכך שבבתים רבים מעטפת המבנה עשויה חלונות רחבים וקירות דקים בלבד. זוהי כמובן החלטה סגנונית המושפעת מהמגמות הרווחות באדריכלות המודרנית והנפוצות במדינות המערב. אדריכלים בארץ, כדוגמת רכטר כרמי, אריה שרון וכיוצא בזה, חונכו לאורה של גישה עיצובית זו, ועל כן בעת תכנון מבנה חדש או שיפוץ מבנה קיים, נעשות תוכניות העולות בקנה אחד עם גישה זו.

אדריכלות מודרנית זו מוצאת את ביטויה המובהק ביותר בבנייני הזכוכית פרי יצירתו של האדריכל מיס ואן דה רוהה – אבי המודרניזם. כאן גם מצוי שורש הבעיה שלנו, שכן בניינים שקופים ומרשימים אלו נבנו בהתאמה לאקלים האירופי והקר, אקלים שאינו מאופיין באור שמש רב, כמו בארץ. אדריכל המעוניין לבנות בארץ בניין זכוכית, צריך קודם כל לבדוק עד כמה התוכנית שלו פרקטית. ייתכן כי התכנון שלו נאה מאוד, אך ייתכן גם שהוא ייצור בניין החושף את יושביו לקרני השמש החמות. דילמה זו היא מנת חלקם של אדריכלים ישראלים רבים – כיצד ניתן להכניס לבית אור טבעי ולאפשר אוורור ראוי, מבלי להתפשר על בידוד המתאים לאקלים הישראלי.

האם יש פיתרון ?

בעבר היה נהוג לבחור בחלונות אלומיניום, אך הללו אינם מאפשרים בידוד ראוי, במיוחד כאשר מדובר בחלונות ענק. לשם כך קיימים חלונות העשויים זכוכית חכמה והם אכן מאפשרים חסימה של קור וחום. אלא שחלונות מסוג זה עדיין אינם נפוצים בארץ, ועל כן רבים בוחרים לייבא חלונות מבודדים מחו"ל. חלונות אלו יכללו בדרך כלל שילוב של חומרים, כאשר כלפי חוץ יעשה שימוש באלומיניום, ואילו כלפי פנים יעשה שימוש בעץ. האלומיניום החיצוני מאפשר הגנה מפני קילופי צבע ועמידות בפני נזקים, ואילו העץ הפנימי מבודד ביעילות ומעניק מראה חם לבית.

בין החלונות המיובאים ניתן למשל למצוא חלונות תוצרת אפקס או מרווין, וגם הם מאובזרים בזכוכית חכמה (כולל גז ארגון הנמצא בין הזכוכיות) ובציפוי למניעת קרינה, שנקרא גם LOW E. שילוב זה בין זכוכית מבודדת חכמה לבין חלונות עץ אלומיניום מאפשר להשיג בידוד ברמה גבוהה גם כשמדובר בפתח גדול. בני המשפחה חופשיים לבנות את בית חלומותיהם מבלי להתפשר על איכות הבידוד ומבלי לשלם בעתיד על הוצאות מיזוג גבוהות.

אפשרות אחרת, למי שאין ביכולתו להשקיע כסף רב בייבוא חלונות, היא לצמצם את גודלם של פתחי הבית ולהיעזר בחסמי קרינה ישירה כגון תריסים, צמחייה או פרגולות. אסור לשכוח כי בידוד איכותי יאפשר חיסכון רב באנרגיה וכל שקל שחוסכים על החלון משלמים אחר כך בחשבון החשמל.