750 704 INTEGRITY - חלונות ירוקים
חלונות לבית

מדריך לבחירת חלונות לבית

בכל בנייה של בית ובכל שיפוץ מגיע הרגע החשוב בו יש לבחור חלונות. בחירת החלונות היא צעד חשוב ומשמעותי בתכנון של כל בית, ועל כן יש לבצע את ההחלטה בתשומת לב.

לכאורה, במסגרת תהליך הבנייה והשיפוץ כולו, בחירת חלונות נדמית כעניין פשוט וקל. חלון זה חלון, לא? תכנון הבנייה מצריך עיסוק בנושאים רבים וחשובים לאין ערוך מבחירת החלונות. אז ככה; בחירת חלון אינה חייבת להיות מסובכת, אך כיום ישנם סוגים רבים של חלונות, והסיבה לכך ברורה – חלונות הם בעלי השפעה רבה לא רק על המראה הפנימי והחיצוני של הבית, אלא גם על הבידוד של הבית מפני תנאי מזג האוויר שבחוץ. רוצים לצמצם את חשבון החשמל שלכם? תבחרו את החלונות בחוכמה.

 להלן מדריך שיסייע לכם לבחור את סוג החלונות המתאים לבית שלכם:

בוחרים חומרים – לא כל החלונות עשויים מאותו החומר, ועל כן חשוב להכיר את החומרים השונים ואת היתרונות של כל חומר וחומר:

  • ברזל – כיום, ישנה חזרה לעיצוב שהיה נפוץ בתקופת המנדט הבריטי בישראל. חלונות בלגיים מברזל הם אולי נאים, אך אינם מבודדים. הברזל מאפשר לקור ולחום לחדור לבית וכך ערכי הבידוד של חלונות מסוג זה הם נמוכים ביותר ואינם עומדים בתקנים מודרניים. מלבד זאת, ככל שחולף הזמן הברזל נוטה להחליד, ובדרך כלל חלונות מסוג זה מיוצרים בסדנאות מלאכה שאינן מפוקחות כראוי.
  • אלומיניום  זהו אחד החומרים הפופולריים מכיוון שהוא חזק ועמיד בתנאי מזג אוויר מגוונים. עם זאת, לחומר זה חיסרון משמעותי – הוא אינו מבודד כראוי ומאפשר הולכה של חום וקור. כדי לנצל את היתרון של האלומיניום ובו בזמן לבטל את החיסרון שלו, במרווין אנו משתמשים באלומיניום בצידו החיצוני של החלון, ובעץ בחלקו הפנימי. כך יוצרים חלון איכותי במחיר טוב.
  •  עץ – גם היום, העץ שומר על מעמדו כחומר מרשים ואהוב. מלבד זאת, יש בו הרבה מעבר ליופי, שכן מדובר בחומר מצוין לבידוד הבית. הוא אינו מוליך ועל כן מקשה על קור וחום לחדור לבית. עם זאת, יש לו חיסרון בולט אחד – עץ שאינו איכותי עלול להיפגע בשל החשיפה לתנאי מזג האוויר. בשל כך במרווין הרכיבו מוצר ייחודי – כלפי חוץ יש ציפוי אלומיניום עמיד ובתוך הבית יש עץ מבודד ואיכותי. העץ מיובא ממפעלים בעלי מוניטין המעבדים עץ באיכות גבוהה.
  • שילוב של עץ ואלומיניום – צירוף זה בין שני החומרים נחשב היום לשילוב המנצח. כך ניתן גם לשלב בין הצורך הפרקטי שעליו עונה האלומיניום לבין היופי הטבעי של העץ ויכולות הבידוד המעולות שלו. באופן זה ניתן להפוך את החלון לחלק אינטגרלי מהעיצוב של הבית, והוא אינו עוד "סתם חלון". ההשקעה בחלון איכותי ונאה תאפשר לבודד את הבית ולהגן עליו מפני נזקים מצטברים, כמו גם לחסוך בהוצאות החשמל בקיץ החם ובחורף הקר.

בוחרים זכוכית – בשוק של היום ניתן למצוא סוגים רבים של זכוכית, ואין טעם לפרט כאן את כולם. הנקודה החשובה ביותר היא לבחור בזיגוג כפול בעל 2 לוחות של זכוכית. חלונות מסוג זה כוללים גם מילוי של גז ארגון הנמצא בין הזכוכית לבין הציפוי הפנימי. ציפוי זה נקרא גם LOW E ומטרתו היא סינון של קרני השמש. חשוב לשים לב – כדי להבטיח יעילות מלאה, יש לוודא כי החלון עצמו מבודד!

ומה עם תריסים? – בעבר כל חלון היה מצויד בהם, אך כיום אפשר ורצוי לוותר עליהם. אם החלון מבודד ברמה גבוהה, כדוגמת החלונות של מרווין, הרי אין בתריסים כל צורך. על מנת ליצור הצללה פנימית ניתן להיעזר בווילונות או בצלונים פנימיים מסוגים שונים. בניגוד לדעה הרווחת, התריס אינו מהווה הגנה מפני פריצות, וחברות ביטוח שונות יכולות להעיד על כך. מלבד זאת, לתריס חיסרון נוסף – הוא מחייב שימוש בארגז תריס וכך מאפשר חדירה של אוויר לבית ופגיעה בבידוד.

ובשלב הסופי – כמות, גודל ומקום – לאחר שנבחר סוג החלון וחומר הגלם, נותר לבצע החלטה אחרונה: כמה חלונות נשלב בבית, מה יהיה הגודל שלהם והיכן נמקם אותם. בתקופה האחרונה התבססה אופנה חדשה – חלונות גדולים שמטרתם להכניס כמה שיותר אור לבית. חלונות אלו אכן מאפשרים לאור הטבעי לחדור לבית ובאמצעותם ניתן גם לאוורר אותו וליצור מראה מודרני ונאה. אך מנגד, חלונות מסוג זה פוגעים בבידוד של הבית. על כן, כדי להבטיח בידוד מרבי וכדי לאפשר חיסכון בחשמל, מומלץ לבחור בפריסה רחבה של חלונות קטנים בכל הבית, ולוודא כי חלונות אלו אינם חסומים על ידי צמחייה או על ידי גורמים אחרים.

שימו לב! אם תשקיעו בחלונות איכותיים ועמידים תוכלו לחסוך באנרגיה וליצור בית נאה שנעים לשהות בו. אין טעם להשקיע בקירות מבודדים אם בוחרים להתקין חלונות פשוטים המבטלים את אפשרויות הבידוד.